Vi använder cookies för att göra din upplevelse bättre. Om du fortsätter att surfa kommer vi att använda cookies som gör att vår webbplats fungerar, förbättrar prestandan och anpassar din upplevelse. Läs mer.
Vattenskyddspaket AquaTeam+ 60/80
Vattenskyddspaketet AquaTeam+ 60/80 innehåller allt som behövs för att skydda ett nytt eller renoverat kök från vattenskador. Paketet innehåller 1 st golvskydd G80, 1 st golvskydd GD60, 1 st bänkskåpsinsats B80, 2 st väggskivor (80 cm & 60 cm), 1 st tätningssats samt 1 st AquaClip.
- Produkten rekommenderas av If
- Kompetent kundservice
- 15 dagars öppet köp
Innehåll för vattenskyddspaket AquaTeam+ 60/80
- 1 st golvskydd G80
- 1 st golvskydd GD60
- 1 st bänkskåpsinsats B80
- 1 st väggskiva till bänkskåp 80 cm
- 1 st väggskiva till diskmaskin 60 cm
- 1 st tätningssats
- 1 st AquaClip
Golvskydd G-serien placeras direkt på golvet under köksinredningen innan köket monteras. Den dolda golvytan skyddas därmed effektivt från vattenskada. Golvskyddet är ett slutet tråg med uppvikta sidor så det samlar upp vatten om det uppstår en läcka. Golvskydd G-serien kan med fördel kopplas ihop med underlägg från GD-serien för att leda ut ett eventuellt vattenläckage. Sammankopplingen görs med AquaClip.
Golvskydd GD-serien placeras direkt på golvet under köksinredningen eller diskmaskinen innan köket monteras. Den dolda golvytan skyddas därmed effektivt från vattenskada. Eventuellt vattenläckage leds fram genom utloppet under sockeln för att bli synligt. Golvskydd GD-serien kan med fördel kopplas ihop med underlägg från G-serien för att leda ut ett eventuellt vattenläckage. Sammankopplingen görs med AquaClip.
Bänkskåpsinsats B-serien placeras på botten av (inuti) skåpet. Bänkskåpsinsatsen finns i olika standardstorlekar men kan även anpassas till olka bredder i både nya och befintliga skåp. Produkten ger en tät och slät skåpbotten som är lätt att hålla ren. Om bänkskåpsinsatsen används i skåp med vattenledningar och rörgenomföringar kan du skapa ett tätt ytskikt genom kompletting med tätningssatsen och Diaflex slanggenomföring.
Väggskivor är anpassade för att leda ner vattenläckor till läckageskydd, som golvskydd eller bänkskåpsinsats. Skivan säkerställer att utläckande vatten inte kommer i kontakt med fuktkänslig byggnadsmaterial som till exempel kökets väggar. Väggskivan montas på baksidan av köksmodul eller på köksväggen så att eventuellt utläckande vatten hamnar i golvskyddet. Golvskydden är 86 cm höga för att täcka hela väggen från golv till bänkskiva.
Tätningssatsen innehåller elastiska tätningar i Butyl för rörgenomföringar i tätskikt. Om ett rör kommer upp / in i köksskåpen eller genom ett tätskikt måste genomföringen tätas så att vatten inte kan rinna / tränga igenom.
AquaClip leder vatten genom sargen på två intill liggande golvskydd.
Leveranstid | Lagervara med omgående leverans |
---|---|
Godkänd | Ja |
Certifikat | CE |
CE märkning | Ja |
Produktvikt (kg) | 2 |
-
Vattenfelsbrytare WaterFuse® VillaSpecialpris 7 996,00 kr Ordinarie pris 9 995,00 kr
-
Vattenfelsbrytare WaterFuse® LägenhetSpecialpris 5 596,00 kr Ordinarie pris 6 995,00 kr
-
Vattenfelsbrytare WaterFuse® StugaSpecialpris 5 596,00 kr Ordinarie pris 6 995,00 kr