10 säkerhetstips till båten

Båtsäsongen är här och vi önskar att den blir säker för din del. Vi har därför sammanställt våra egna tio bästa säkerhetstips för en säker båtsommar. 

Nedan hittar ni några rekommenderade produkter:

1

Flytvästen är naturligtvis den viktigaste, självklara säkerhetsprodukten på en båt. Det bör finnas en flytväst för varje person på båten, dessutom är det även viktigt att man har rätt storlek och typ av väst. En flytväst vänder inte en medvetslös eller simokunning person i säkert ryggläge, detta klarar bara en räddningsväst! Har du automatiska västar, bör du kontrollera och vid behov byta ut patronerna årligen.

2

De flesta kök i båterna drivs av gasol, som vid en korrekt utfört installation är säker. Men gasen är både giftig om den andas in och kan utlösa explosioner och bränder, om ett gasläckage uppstår och föreblir oupptäckt. Skaffa därför en gasvarnare!

3

Gasol- och spritkök, motorer, grill - det finns mycket som kan börja brinna på en båt. Och om det börjar brinna, går det ofta väldigt fort eftersom båtarna består av mycket plast och trä. En brandsläckare är därför ett absolut måste för varje båt med motor och/eller kök. Vi rekommenderar minst en 2 kg pulversläckare med fäste. Observera att skumsläckare har en betydligt lägre släckeffektivitet än pulversläckare, och att skum kan frysa och förstöras vid minusgrader!

4

För mindre bränder, som upptäcks tidigt, kan en brandfilt och/eller FirePal vara ett effektivt komplement, eftersom de inte smutsar ner lika mycket som en pulversläckare. Det är dock viktigt att poängtera att en brandfilt eller FirePal aldrig ersätter en riktig brandsläckare!

5

En olycka kan inträffa när som helst, var som helst. Är man då ute på havet eller på en öde ö, är det viktigt att man kan ge första hjälpen och har förband, plåster, desinfektionsmedel med mera med sig. Cederroths Första Hjälpen lådor är fukttäta, perfekt om man alltid har de på båten.

6

Solbränna, brännmaneter, grillning - Lata sommardagar på båten innebär tyvärr även risken att man bränna sig på ett eller annat sätt. Tur för de som har brännskadegel Burnshield med sig, som innehåller Tea Tree Oil och kyler effektivt ner den brända huden. Fungerar även utmärkt vid getingstick med mera.

7

Försäkringsbolagen ställer krav på stöldskyddet av din båt och framförallt din motor, du bör därför säkerställa att låsningen uppfyller kraven för att ha fullt försäkringsskydd. Vi rekommenderar marinkätting 250 cm med ögla samt hänglås Sea & Snow för fastlåsning av båten, samt ett motorlås för utombordare. Samtliga produkter kommer från ABUS och är godkända i klass 3! 

8

Förvara eller transportera du din båt på en trailer, låt inte tjuven köra iväg med den bara... Skaffa ett bra släpvagnslås!

9 

Ett bra komplement till låsen är en GPS / GSM tracker, som monteras dold i båten och som både larmar dig när båten förflyttas och dessutom ange exakt position, vilket gör det betydligt lättare för polisen att spåra båten.

10

Många tar sina bästa vänner, det vill säga sina hundar, med på båten. Och även om hunden kan simma, kan det vara väldigt svårt att få tag i en hund som har ramlat eller hoppat in i vattnet. Flytvästar för hundar (och katter) är både en flythjälp och har ett sele för att enklare kunna dra upp hunden på båten igen.

Visa som Rutnät Lista

30 Varor

Per sida
Fallande ordning
 1. Spårsändare MiniFinder redknows
  Spårsändare / GPS tracker ezTracker Fordon G2
  1 596 kr Ordinarie pris 1 995 kr
 2. Räddningsväst Baby/Barn Baltic Print
  Räddningsväst Baby/Barn Baltic Print
  396 kr Ordinarie pris 495 kr
 3. Gasvarnare Housegard 240V
  Gasvarnare Housegard 240V
  263,20 kr Ordinarie pris 329 kr
 4. Gasvarnare Nexa G-3000
  Gasvarnare Nexa G-3000
  340 kr Ordinarie pris 425 kr
 5. Rekommenderad brandvarnare till husbil + båt
  Brand- och gasvarnarepaket till husbil och båt
  579,20 kr 579,20 kr Ordinarie pris 724 kr 724 kr
 6. Gasvarnare Nexa G-3000
  Narkosgasvarnare Deltronic till husbilen mm
  552 kr Ordinarie pris 690 kr
 7. Pulversläckare 2 kg Housegard 13A 89B C
  Pulversläckare 2 kg Housegard 13A 89B C
  319,20 kr Ordinarie pris 399 kr
 8. Brandfilt 120 x 120 cm Housegard
  Brandfilt Housegard 120x120 cm Röd
  159,20 kr Ordinarie pris 199 kr
 9. Brännskadegel Burnshield
  Brännskadegel Burnshield
  108 kr Ordinarie pris 135 kr
 10. Släckspray Housegard FireStopper 5A 21B 5F
  Släckspray Housegard FireStopper 5A 21B 5F
  196 kr Ordinarie pris 245 kr
 11. Namnskylt till båten
  Namnskyltar till båten
  10 kr Ordinarie pris 10 kr
 12. MärkDNA med mikropunktsmärkning SmartDNA
  MärkDNA med mikropunktsmärkning SmartDNA®
  995 kr Ordinarie pris 1 395 kr
 13. Godkänt trailerlås Combilock 1030
  Godkänt trailerlås Combilock 1030
  1 796 kr Ordinarie pris 2 245 kr
 14. Låspaket Klass 5 - Hänglås ABLOY PL362 + Kätting BEMA Exit - 2,0 m
  Låskätting- och hänglåspaket i klass 5
  4 752 kr 4 752 kr Ordinarie pris 5 940 kr 5 940 kr
 15. Båtlåspaket
  Båtlåspaket
  1 556 kr 1 556 kr Ordinarie pris 1 945 kr 1 945 kr
 16. Spårsändare MiniFinder redknows
  Spårsändare / GPS tracker redKnows Plus
  2 076 kr Ordinarie pris 2 595 kr
Visa som Rutnät Lista

30 Varor

Per sida
Fallande ordning